Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
środa, 02 lutego 2011
Mój prywatny Sąd Ostateczny - Daniel Koziarski

"Tak niewiele potrzeba, żeby wszystko stracić. Chwila nieuwagi, jeden mały błąd, odrobina beztroski i zostaje tylko wołanie, które uderza w próżnię. Wszystko, co nie przeżyte, staje się już tylko udziałem wyobraźni tych, co zostali. Wszystko, co przeżyte, zostaje wspomnieniem tych, którzy będą chcieli albo mieli jakiś interes w tym, żeby cokolwiek zapamiętać."

"Każdy człowiek pozostawia po sobie jakiś ślad. I nie trzeba być Kopernikiem, Gombrowiczem czy De Gaulle’em, żeby przetrwać w postaci pomników. Są jeszcze pomniki, które wznosimy sobie w pamięci innych. Albo cmentarzyska."

"Życie utkane z małych radości potrafi być piękniejszym przeżyciem niż wszystkie te wzniosłe cele, cały ten prestiż, szacunek, stabilność zawodowa czy finansowa, do której dążymy całe życie."

"Niektórzy ludzie tak już mają, że sami nie potrafią budować czy odbudowywać szczęścia, ale konsekwentnie odmawiają tego innym. Chcą, żeby ich ból rozprzestrzeniał się, żeby ich własne więzienie nie było samotnią, ale otaczało kratami także innych."

"Brak doświadczeń jest przekleństwem. Jeśli zaczynasz za wcześnie, stajesz się łatwym celem dla wszelkich niebezpieczeństw, ale jeśli spóźnisz się na swój pociąg, to potem spoglądasz nerwowo na zegarek i zdając sobie sprawę z upływu czasu, skłonny jesteś wepchnąć się do przypadkowego wagonu i zdać na nieznany kierunek."

"Jeśli chcesz sobie za wszelką cenę udowodnić, że tęcza jest tylko iluzoryczna, bo nie możesz jej dotknąć, to nie będziesz miała z tym kłopotu." – słowa o istocie wiary

"Ludzie myślą, że zsyłam na nich choroby. To bzdura. Nie zależy mi na karaniu ziemi. To by się prawdziwie kłóciło z wolnością. Ale obserwowanie ludzkich zmagań z chorobą wiele mówi o samych ludziach. Przypominacie sobie o ważnych sprawach. Wciąż głodni życia, przygotowujecie się do śmierci. Albo wręcz przeciwnie. Udajecie, że cała sprawa was nie dotyczy. Nie wykorzystujecie ostatniej szansy na zmianę."

"Jeśli Bóg istniał i dokonywał cudów, czy robił to z własnej woli, z jakichś sobie tylko wiadomych powodów dokonywał ocalających wyborów, czy tylko na skutek interwencji, dla której warunkiem niezbędnym była wiara w jego bezbrzeżne możliwości?"


sobota, 16 stycznia 2010
Ostatni wykład - Randy Pausch

"...mury wznosi się nie bez powodu. Wyrastają nie po to, by nas powstrzymać. Wyrastają po to, by nam pokazać, jak bardzo czegoś pragniemy."

"...Mury istnieją po to, by powstrzymywać ludzi, którzy nie pragną czgoś dostatecznie mocno."

"Czas to wszystko, co masz. I możesz się pewnego dnia dowiedzieć, że masz go mniej, niż sądzisz."

"Zbyt wielu ludzi przechodzi przez życie, narzekając na swoje problemy... gdyby człowiek spożytkował jedną dziesiątą energii potrzebnej na narzekani i wykorzystał ją do rozwiązania problemu, to byłby zdumiony faktem, jak łatwo poradzić sobie z pewnymi sprawami."

"Przesłanie, jakie niosą ze sobą historie, brzmi następująco: narzekanie nie sprawdza się jako strategia. Wszyscy dysponujemy ograniczonym czasem i energią. Ilekroć żalimy się na swój los, nie pomoże nam to osiągnać naszych celów. I nie uszczęśliwi nas."

"Kiedy ludzie budzą w tobie nazadowolenie, keidy doprowadzają cię do gniewu, dzieje  siętak dlatego, że być może nie dałeś im dość czasu."

"Doświadzenie to coś, co zyskujesz, kiedy nie zyskałeś tego, czego pragnąłeś."

12:35, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Ćwiczenia z utraty - Agata Tuszyńska

"Żyje się, jakby czas był niograniczony, jakby nam obiecano wieczność. Nie wolno popełniać tego błędu. Nie wolno odkładać życia na później."

"Bądź odważny w walce, im bardziej pozbawiona nadziei, tym twoje nastawienie bardziej godne podziwu."

"W tym, jak traktujesz swoje nieszczęście, leży klucz do jego opanowania."

"Nie boję się niebycia(...) Ale trudno się pogodzić z myślą, że za mało daliśmy innym. Że nasz los był obojętny, nieważny. Boimy się, że nie zdołaliśmy zostawić wyraźnego śladu, że nie dość kochaliśmy, tworzyliśmy, bawiliśmy się, że jeszcze nie wszystkiego spróbowaliśmy, nie doświadczyliśmy, nie dość(...) Czy jest odpowiedni moment na odejście? Cy można nasycić się życiem do dnia, nażyć się i namarzyć i spełnić tyle, by o opuzczeniu ziemskiej codzienności myśleć z ulgą?"

"Rozgość się w teraz, w dziś, w tej chwili. Jakby była jedyna, ostatnia i ostatczna."

 

12:22, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Gdybym Ci kiedyś powiedziała - Judy Budnitz

"Pomyślałam, jakie to dziwne, że życie obrasta człowieka nieproszone niczym chwast. Z początku człowik mówi sobie, że nie będzie żył w ten czy inny sposób, wydaje mu się, że jest wolny, ale nie pamięta prawie o drobnych wyborach, których stal dokonuje. Z latami życie stopniowo zamyka się wokłół człowieka, twardniejąc jak skorupa, osaczając ze wszystkich stron, obwarowując meblami, długami, nawykami, wpędzając w coraz ciaśniejsze kanały, aż w końcu człowiek stwierdza, że nie ma już żadnego wyboru i moż tylko aż do końca dreptać w jednym kierunku."

"Nie możesz zmienić imienia(...) Jest zapisane w twoim akcie urodzenia, nie możesz go zmienić. I nigdy nie uciekniesz od miejsca twojego pochodzenia. Przeszłość zawsze jest z tobą, nie możesz jej przepędzić, ubierając się w zmyślone imię i udając kogoś innego."

"Widzieć go kiedy bedzie stary. Tylko tgo pragnęłam od życia."

12:07, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
sobota, 09 stycznia 2010
My sister

"...love has all the lasting permanence of a rainbow - beautiful while it's there, and just as likely to have disappeared by the time you blink."

"There ar some things we do because we convince ourselves ut would be better for everyone involved. W tell ourselves that it's the right thing to do, the alteruistic thing to do. It's far easier than telling ourselves the truth."

"You can stay up all night still not count the ways to lose the people you love."

"There are two reasons to not tell the truth - because lying will get you what you want, and because lying will keep someone from hetting hurt."

"... people you love can surprise you every day. That maybe who we are isn't so much about what we do, but rather what we're capable of when we least expect it."

"Life sometimes gets so bogged down in the details, you can forget you are living it. There is always another appointment to be met, another bill to pay, another symptom presenting, another uneventful day to be notched onto the wooden wall. We have synchronized our watches, studied our calendars, existed in minutes, and completeyly forgotten to step back and see what we've accomplished."

14:23, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Płacząca Zuzanna - Alona Kimchi

"...przywiązanie się do ludzi oznacza gotowość na ich utratę..."

"Uczucie, któremu nie towarzyszy działanie, jst bezwartościowe. To uszkodzony, martwy płód. Stworzenie , które nigdy się nie narodzi."

"Piękno może zaprzeć dech w piersiach nawt najbardziej chłodnemu i obojętnemu z ludzi. Piękno może popchnąćdo zabójstwa, skłonić do największych poświęcń, do pisania wiersy, do dokonywania podbojów. Piękno może doprowadzić do obłędu, wzbudzić miłość, nienawiść, pożądanie. Piękno może dostarczyć bezgranicznej rozkoszy. Pow wpływem piękna mogą sięw człowiku objawić cechy, których istnienia nie podejrzewał w najśmielszych nawet snach. W pięknie tkwi moc uzdrawiania oraz mroczne siły. Pi,ekno jest miodem, trucizną, światłem. Piękno jest przeciwieńśtwem chaosu. Piękno jest codziennym dowodem ukrytej egzystencji Boga."

"Czas, choćby fikcyjny, rządzi sięwłasnymi prawami. Nigdy nie zadowala się tym, co statyczne, co trwa. Zawsze dąży do tego, by wypełniały go zdarzenia, zachęca do działania, a my ulegamy mu jak uniżeni słudzy. To przerasta naszą wolę. To się po prostu dzieje."

"Owszem, wolność też jest rodzajem więzienia, ale fakt faktem, że jest to niejako kara aresztu, na którą zostaliśmy skazani i nie wolno nam się od niej uchylać, ponieważ w ucieczce kryje sięwielkie kłamstwo. A wielkie kłamstwo, w odróżnieniu od kłamstw drobnych, oznacza śmierć, zgubę..."

"...przez całe życie szukamy ludzi, którzy przypominają nam o dawnym, pierwotnym zranieniu, bo z ich pomocą możemy dokonać naprawy."


 

14:08, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Śmiertelni nieśmiertelni - Ken Wilber

"Życie w materialnym świecie, nie mówiąc już o świecie psychiki, jest najeżone trudnościami. Jeżeli możmy sprawić, że wszystko jest w porządku, to wystarczy. PErfekcyjność prowadzi tylko do problmów. Jeżeli dążymy do tego, żeby wszystko było w idealnym porządku, wówczas osiągamy bardzo niewiele. Tracimy czas na szczegóły. Tracimy szerszą perspektywę, umyka nam znaczenie wszystkiego."

"Mężczyźni i kobity byli kiedyś jednością, ale potem zostali rozdzieleni i odtąd poszukiwania i pragnienie tej jedności jest nazywane miłością." Platon

"Żal to doświadczenie spotkania bólu ze strachem. To sprawia, że człowiek chce zmienić teraźniejszość... Ale kiedy dotknimy tgo bólu z miłością, kiedy pozwolimy, by był, skoro jest, powitamy go z miłosierdziem, a nie ze strachem i nienawiścią, wtedy to jest współczucie."

"Róże pod moim oknem nie mają żadnego związku z tymi, które przekwitły, ani z tymi, które zakwitną po nich. Są, jakie są: żyją dziś z Bogiem. Dla nich czas nie istnieje. Róża po prostu jest - doskonała w każdej chwili swojego istnienia. Człowiek zaś wybiega w przyszłość albo wspomina; nie żyje teraźniejszością, lecz z oczyma zwróconymi poza siebie opłakuje przeszłość lub nie bacząc na bogactwa, które go otaczają, staje na palcach, by dojrzeć przyszłość. Nie może być szczęśliwy i silny, jeżeli nie żyje w zgodzi z chwilą obecną."

"...życie nie jest sprawiedliwe, nie przysługują nam żadne nagrody za dobre sprawowanie... za każdym doświadczeniem człowieka kryje się jakaś wyższa pryczyna, jakaś lekcja, tylko my często po prostu niczego nie rozumiemy."

"...wybory, których dokonujesz teraz, muszą potwierdzać wybory już dokonane. To znaczy, że musisz bronić tych wyborów, które przyczyniły się do ukształtowania twojego losu... jesteśmy naszymi wyborami."

13:52, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Kwietniowa czarownica - Majgull Axelsson

"Niektóre wspomnienia trzeba zostawić w spokoju, są delikatne jak pajęczyna , nie znoszą ani myśli, ani słów. Trzeba się zadowolić tym, że od czasu do czasu pojawią się w nagłym przebłysku świadomości."

"Tylko ignoranci wierzą, jak święci Augustyn, że czas jest rzeką. My, inni, wiemy, że to raczej delta, że się rozgałęzia, szuka nowych dróg  i znowu się łączy, żeby znaleźć tysiące kolejnych ujść. Niekiedy burzy się jak wodospad, niekiedy nieruchomieje, twory kałuże, obok których przepływa woda czasu, a one nigdy już się nie porzuszą..."

"Z problemami jest łatwiej, można im zaradzić. Smutki trzeba przeżyć, poza tym udzielają się innym i budzą lęk, dlatego ludzie gotowi są na wszystko, byle tylko je w innych uśmierzyć. Kłamią. Moralizują. Zagłuszają krzykiem i donośnym śmiechem."

13:33, bezsennatoja , Cytaty
Link Dodaj komentarz »
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~