Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Drugi oddech - Philippe Pozzo di Borgo

"Kalectwo i choroba to ciąg załamań i poniżeń. Wówczas nadzieja jest tchnieniem życia; żeby je dobrze wykorzystać, trzeba wziąć drugi oddech. Maratończycy wiedzą, czym on jest. To coś w rodzaju stanu łaski. Oddech uspokaja się, pogłębia, ból znika. Dusiłem się przez czterdzieści dwa lata. Dusimy się, chcąc żyć zbyt szybko, okazać się najlepszymi, wygrać wyścig. Ci, którzy po kilkudziesięciu kilometrach oddychają lepiej, potrafią wyobrazić sobie metę. Celem jest boska uczta, odnaleziona miłość".

Po książkę autorstwa Philippe Pozzo di Borgo sięgnęłam z jednego powodu, a mianowicie z zachwytu nad filmem Intouchable – Nietykalni. Spodziewałam się zupełnie czego innego, gdyż myślałam, że treść będzie dokładnie odzwierciedleniem fabuły filmu, a tak nie było, co jednak nie ma wpływu na pozytywną ocenę książki.

Drugi oddech to historia Philippe’a, jego walki o życie, to historia wielkiej miłości i przyjaźni. W pierwszej części bohater opowiada o tym, iż miał dość łatwe i szczęśliwe życie, pochodził z bogatej rodziny i miał wszystko, czego zapragnął. A przede wszystkim wielką miłość. Jednak w pewnym momencie los przestał być łaskawy. Po wielu poronieniach u Beatrice zostaje zdiagnozowany nowotwór i podczas jej walki z chorobą Philippe ulega groźnemu wypadkowi na paralotni, w wyniku którego łamie kręgosłup i jest całkowicie sparaliżowany. Wkrótce Beatrice umiera a nasz bohater musi stawić czoła samotności, rozpaczy i swojej niepełnosprawności. Staje w obliczu wyboru: poddać się lub podjąć wysiłek, walczyć.

Chcąc żyć, Philippe potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach i po licznych castingach zatrudnia do pomocy Abdela. (To stanowi fabułę drugiej części). Powiedzieć, że bohaterowie się diametralnie różnią to mało, powiedzieć, że to jak niebo i ziemia to wciąż nie wystarcza. Począwszy od pochodzenia, statusu społecznego i majątkowego, przez charakter, styl życia – różni ich wszystko, a dorzucić należy jeszcze różnice kulturowe. Powinni ominąć się szerokim łukiem. Co więc sprawia, że stają się sobie tak bliscy?

Zmagania z losem, z cierpieniem, z utratą ukochanych ludzi sprawiają, że bohaterowie potrafią się doskonale porozumieć, każdy wnosi do życia drugiego powiew świeżości i optymizmu. Bohaterowie są dowodem na to, iż pewne wartości są niezmienne bez względu na wiek, rasę, klasę społeczną.

Wspólnie bohaterom łatwiej jest walczyć z przeciwnościami losu ale przede wszystkim z samym sobą i własnymi słabościami. Mając u boku przyjaciela, który rozumie, który sam doświadczył tego samego można zebrać siły i odwagę i podjąć ryzyko, jakim jest życie po przejściach.

Pomimo chaosu w niektórych momentach ta książka jest bardzo szczera i prawdziwa. W życie czytelnika wnosi naprawdę powiew optymizmu i daje nadzieję.  Prezentuje niezwykłą wolę walki, siłę i chęć przetrwania, dystans do siebie i swoich ułomności w jednoczesnej afirmacji życia, a do tego piękną przyjaźń. Philippe Pozzo di Borgo opowiada o wielkiej woli walki, nawet w obliczu niepowodzeń, o poświęceniu i ofiarach, jakie warto ponieść w imię szczęścia drugiego człowieka.


Drugi oddech / Le second souffle suivi du Diable gardien, przeł.  Beata Geppert, s. 240, Wydawnictwo WAB, 2012

czwartek, 09 sierpnia 2012, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
anaman
2012/09/30 22:55:44
Nie widziałam filmu, ponieważ chciałam zacząć od ksiażki. Jestem w trakcie lektury i przyznam szczerze, że jak na razie mnie nie wciągnęła. Będę próbować dalej, skoro polecasz :-)
-
Gość: bezsennatoja, *.acn.waw.pl
2012/10/01 09:36:50
Wiesz, nie wiem czy można o tej książce powiedzieć, że może wciągnąć. Ona jakoś porusza, odnosi się do prawdziwych uczuć i emocji. I tak, jak pisałam, książka ma mało wspólnego z filmem. Film na pewno lepszy.
-
Gość: Missy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/10 18:43:08
Witam nominowałam Pani bloga do zabawy Libster Blog wiecej info na wstarejksiedze.blogspot.com/ Serdecznie zapraszam Missy.
-
martyna_sa
2012/12/21 12:24:35
Ja niestety zaczęłam pierw od filmu, ale podobał mi się.
-
Gość: anon, *.cela.pl
2013/01/12 11:37:29
film zajebisty naprawde wiecej takich filmow jest wesoly i wzruszajacy. Jestem ogolnie w swietle spoleczenstwa przestepca ale jak widac na filmie tez potrafia byc delikatni i uczuciowi trzeba im tylko pozwolic i zaufac to mi pokazal ten film :) pozdrowionka
-
prosperiusz
2013/02/17 10:42:30
Z filmem kiedyś się spotkałem - z książką jeszcze nie :)
-
2013/09/11 16:28:47
Też nie miałem jeszcze styczności z książką, ciekawi mnie jednak to "na kanwie" - czyli jest to fabuła z filmu w postaci prozy czy co? Sam film odniósł jednak w Europie ogromny sukces, nie ma co się dziwić że wyciska się jeszcze parę groszy książką ;) Tak działa praktycznie każda działalność gospodarcza w UK oparta o film czy ksiązkę - taki biznes :)
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~