Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Dom na krawędzi - Maria Nurowska

Dom na krawędzi to kontynuacja powieści Marii Nurowskiej Drzwi do piekła.

Daria Tarnowska wychodzi na wolność. Spędziła sześć lat w więzieniu, skazana za zabójstwo męża Edwarda. Pobyt za kratami był dla niej swoistym oczyszczeniem, był dla niej czasem, który poświęciła na dogłębną analizę siebie, swojego życia i relacji z innymi ludźmi.  Wielkim wsparciem była dla niej opiekunka Iza, która odegrała, jak się okazało, bardzo ważną rolę w jej życiu również a może przede wszystkim po opuszczeniu więzienia.

Wyjście zza krat to jednak tylko pozorna wolność. Są jeszcze wspomnienia, mary z przeszłości, są w końcu trudności w przystosowaniu się do nowego życia, tak różnego i innego od tego, jakie wiedzie się przed wyrokiem. Nic już nie jest takie, jak było. Trzeba na nowo nauczyć się rzeczywistości, trzeba znowu nauczyć się siebie samej. Na pewno nie można tego dokonać  mieszkając w willi, z którą wiążą się tylko przykre wspomnienia, ból i nieszczęście. Daria przybiera imię Marta i postanawia poszukać swojego miejsca w górach. W Tatrach znajduje miejsce, które ma stać się jej domem. Remontuje dom na urwisku i przekształca w pensjonat. Tutaj odnajduje ją Iza, podrzucając jej swoją córkę Olę, by Daria się nią zajęła. Tutaj też na nowo zejdą się drogi więźniarek:  Maski, Zuzanny, Agaty. Wiele emocji w walce o zwyczajną codzienność, o normalność i szczęście. Wreszcie wiele emocji w próbie wybaczenia samej sobie.

Daria w nowym życiu potrafiła dać sobie szansę. Mimo wątpliwości a wręcz przekonania, że nie zasługuje, że nic już jej nie czeka, a tym bardziej miłość dziecka czy mężczyzny, potrafiła sobie wybaczyć i rozpocząć nowe życie. Co więcej potrafiła otworzyć drzwi swego serca dla kobiet – przyjaciół oraz dla mężczyzny.  Znalazła w sobie siłę i chęci, tak potrzebne do wejścia w nowy świat, w nowe otoczenie, by po prostu żyć.  Odnalazła w sobie emocje i uczucia, których wcześniej nie znała. Jest stanowcza i twarda, mimo przeciwności losu. Z licznymi przemyśleniami, prześladowana wspomnieniami, z podążającym za nią cieniem zbrodni, cieniem przeszłości idzie naprzód.

Powieść jest napisana w formie listów. Daria pisze do Izy. To bardzo osobiste, pełne wyrzutów, żalu i smutku intymne wyznania. To też ostatnia książka Darii, w której postanawia udowodnić Izie jak wielką krzywdę wyrządziła jej a przede wszystkim swojej córce Oli. Swoim listem Daria daje również dowód na to, jak człowiek, bez względu na to, co go spotkało w przeszłości, potrafi się podnieść, potrafi wrócić do życia. Mało tego. Daria – Marta daje przykład tego, jak wciąż można pozostać kobietą i jak w każdym momencie tę kobiecość można w sobie na nowo obudzić.

Zastanawia i szokuje niesamowita zależność bohaterki od Izy, tej która była jej wsparciem w więzieniu, a która w tej części powieści okazała się diametralnie innym człowiekiem. Niesamowita przemiana.. co prawda wcześniej mogliśmy ją obserwować tylko zza więziennych krat a przecież wiadomo, że życie poza nimi jest zupełnie inne i człowiek może się całkiem zmienić, ale jednak. Iza zaskakuje u budzi mieszane uczucie, bliższe jednak niechęci. Ale też trzeba się jej uważniej przyjrzeć bo jest ciekawą postacią mimo iż wywołująca negatywne emocje.

Dom na krawędzi wydaje mi się bardziej przystępny w treści. Czyta się łatwiej ze względu na to, iż autorka nie przeplata przeszłości z wydarzeniami bieżącymi.  Po prostu się chłonie treść, myśli się o tym, co się wydarzy. To gdzieś tkwi w środku i skłania do wielu przemyśleń. Inaczej też odbiera się bohaterkę gdyż teraz pozostawiona właściwie samej sobie, wystawiona na najcięższą próbę musi działać, musi walczyć nawet może w trudniejszej rzeczywistości niż ta więzienna. Wciąż coś się dzieje, wciąż Daria-Marta musi się z czymś zmierzyć.

Dom na krawędzi to tytuł bardzo symboliczny. Ta krawędź to nie tylko urwisko, nad którym dom stoi. To również symbol życia na granicy przeszłości i teraźniejszości, symbol życia starego i nowego, tego co dobre i właściwe a tego, co nie wskazane.  Dom na krawędzi to wreszcie metafora życia na krawędzi:  niepewnego, pełnego zawirowań, problemów.

Po raz kolejny o silnej kobiecej psychice, o nowych możliwościach, szansach i nadziejach, o sile wybaczenia. Po raz kolejny Maria Nurowska wchodzi w moje życie i skłania do refleksji.

Polecam!


Dom na krawędzi, s. 270, Wydawnictwo Znak, 2012

Książka ukaże się w sprzedaży 23 sierpnia

Za egzemplarz książki dziękuję serdecznie pani Idze Noszczyk z wydawnictwa Znak

poniedziałek, 06 sierpnia 2012, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: shapeofmyheart1, *.novartis.com
2012/08/07 13:44:53
Zazdroszczę możliwości przeczytania tej książki, ja mam spore zaległości jeżeli chodzi o Nurowską, czego bardzo żałuję
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2012/09/22 11:51:44
Mnie również przypadła ta książka do gustu. Jestem wierną fanką literatury Nurowskiej i nie zawiodłam się również na tej powieści. Pokazała uwikłaną historię prostych ludzi i prostą historię ludzi uwikłanych. Mnóstwo refleksyjnych komentarzy i w zasadzie wartka akcja również są na plus.

Karina B.
-
Gość: KRYSTYNA, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/10/16 09:48:40
Nie zawiodlam się i tym razem.Właśnie zamknęłam następną przeczytaną książke pani Nurowskiej i nie mogę wyjść ze świata Marty a właściwie Darii.Czy to tylko jej świat...?
Świetna opowieść o zawikłaniach kobiecych dróg,uczuć,tym dramatyczniejsza że osadzona najpierw za murami więziennymi a póżniej...czy naprawdę na wolności, ktora okazuję się być drogą wyjścia z zawikłań w które na własne życzenie zaplatała się bohaterka?
I kobiece więzienie...świat który przecież istnieje obok nas!
Nie ma złych i dobrych. Są poprostu ludzie. CHAPEAU BAS.
-
2014/05/14 18:02:22
Robię remont i w całym zgiełku zdecydowałem się zostawić na chwilę meble wypoczynkowe (które kupuję) i dać szansę Nurkowskiej. Nie było źle, ale czytałem lepsze książki :)
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~