Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Cudze życie - Frédérique Deghelt

Majówka majówką, lenistwo mnie ogarnęło ale czas się zebrać do recenzji. Powieść na pozór łatwa lekka i przyjemna zaskoczyła mnie wnikliwością analizy psychologicznej głównej bohaterki, choć również nie obyło się bez rozczarowania zbytnią prostotą.

Wyobraźcie sobie, budzicie się pewnego dnia, obok człowieka poznanego wczoraj, który okazuje się być Waszym mężem od lat 12. Do tego trójka dzieci… i całkowite poczucie bezradności i zagubienia, bo tych 12 lat zupełnie nie pamiętacie. W takiej sytuacji znajduje się Marie, bohaterka powieści Frederique Deghelt Cudze życie. Oficjalnie jako żona Pabla, matka i kobieta dojrzała i doświadczona zupełnie nie przystaje do tej zwariowanej i szalonej, pragnącej wolności 25-latki, jaką była jeszcze wczoraj. Co się wydarzyło, dlaczego Marie odcięła się od tej innej siebie, wyparła kobietę, którą kiedyś była? Czy rzeczywiście chce na powrót stać się tą Marie? Czy warto poszukiwać dawnej siebie? Na te pytania autorka stara się nam udzielić odpowiedzi.

Sam pomysł mi się podoba. Choć motyw amnezji w literaturze jest znany to jednak całość wypadła dość oryginalnie i w całym tym swoim braku pamięci, Marie była wiarygodna i prawdziwa. A to było najważniejsze. Rzeczywiście czułam jej zagubienie, jej konsternację w momentach kiedy powinna wiedzieć rzeczy oczywiste, kiedy musiała odnajdywać się w nowych sytuacjach jako doświadczona przecież już mama, gdy tymczasem w ogóle nie pamiętała, że kiedykolwiek była w ciąży czy rodziła. Nie ukrywajmy, to musiało by być niezwykle trudne i frustrujące.

Każdy nowy dzień jest w aktualnej sytuacji wyzwaniem dla Marie. Odprowadzenie dzieci do przedszkola, spotkania ze znajomymi, w rzeczywistości zupełnie nieznanymi ludźmi, a przede wszystkim udawanie, że wszystko jest w porządku. Bo Marie zdecydowała się milczeć, mając nadzieję, że stan rzeczy wróci do normy. Ukrywa przez Pablem swój zanik pamięci, co doprowadza do tego, że staje się w jego oczach zupełnie inną kobietą. Ta relacja między małżonkami jest bardzo ważna, bo na pewno każdy zadałby sobie pytanie, czy w takiej sytuacji kiedy osoba, z którą żyjemy od 12 lat staje się nagle całkowicie inna, nie zwrócilibyśmy na to uwagi?

Tylko kilku osobom, czasem zupełnie przypadkowym Marie zdradziła swój sekret. Stara się, tym samym, z małych strzępów wspomnień innych ludzi, z pomocą własnej intuicji, zbudować swoją wizję przeszłości, pobudzić swoją pamięć. Wizyty u psychiatry, śledztwo na samej sobie ma sprawić, że sobie przypomni kim była i przede wszystkim dlaczego chciała stać się kimś innym.

Autorka zgrabnie prowadzi narrację, odpowiada na pytania, jakie rodzą się w czytelniku w toku czytania aż do zakończenia, które stanowi wyjaśnienie. To jednak okazuje się nie być najważniejszym. Sami, czytając, przekonacie się, że o co innego tu chodzi, mianowicie o dwoje ludzi, o ich życie, o ich szczęście, o to, jakie działania podejmują w imię szczęścia i dobra drugiego. Czy zapomnienie to szansa na wybaczenie i nowe życie?

Ta powieść niesie ze sobą sporo prawdy o codziennym życiu każdego z nas, warto dlatego po nią sięgnąć. Tym bardziej, że czyta się lekko i mimo trudnej momentami problematyki, przystępnie.


Cudze życie / La vie d’une autre, przeł. Krystyna Szeżyńska - Maćkowiak, s. 240, Wydawnictwo Świat Książki, 2010

piątek, 11 maja 2012, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: M, *.ssp.dialog.net.pl
2012/09/21 20:51:37
Ja bardzo przepraszam, czy moze mi Pani wyjasnic, o co w tej ksiazce chodzilo? Czy to przyjaciolka, z ktora sie poklocila, byla ta kobieta, o ktorej na ostatnich stronach opowiada masazystka??????
-
2012/10/03 07:34:50
Na podstawie tej książki nakręcono film, który dopiero wszedł do kin w Polsce pod tytułem " Zakochana bez pamięci" z Juliette Binoche (światowa premiera była gdzieś na początku roku).
Czytałam książkę i podobał mi się sposób narracji.
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~