Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Przejażdżka po Rosji - Andrzej Wróblewski

Przejażdżka po Rosji ciągnęła mnie ze względu na mój wielki sentyment do tego kraju, do jego kultury i języka. Doskonale odnajduję się jako czytelnik w tej atmosferze układów, w tym dziwnym systemie biurokracji, tym bardziej, że w jakiś sposób mogłam się przekonać o trafności tych opisów podczas mojego pobytu w Moskwie.

Autorem powieści jest Andrzej Wróblewski a bohaterem Marek Z.- właściciel jednoosobowej firmy handlowej, który prowadził w latach 90- tych interesy u naszych wschodnich sąsiadów.

To właśnie jego perypetie obserwujemy, poznajemy dzięki niemu mechanizmy działania tej rosyjskiej machiny, uczymy się jak poruszać się po tym absurdalnym świecie, jak uczyć się odporności i silnej woli oraz jak odnaleźć się w sytuacjach zupełnie niespodziewanych i nie logicznych.

Niby nie dowiedziałam się niczego nowego. Bo z opisów wyłania się obraz Rosji, jaka od dawna istnieje w przekonaniu i świadomości większości Polaków i nie tylko – skorumpowana i pędząca za pieniądzem. Bo w Rosji każdy: milicjant, sekretarka, urzędnicy, taksówkarze, pracownicy kolei chcą dostać pieniądze za coś, co jest ich pracą i co powinni robić bez mrugnięcia okiem. Każdy chce wyłudzić ile tylko się da. Tutaj nie załatwia się spraw wszelakich i interesów po prostu, trzeba się nachodzić, naprosić, nadskakiwać, może i postraszyć by osiągnąć cel. Ktoś by powiedział, że przecież to system silnie zbiurokratyzowany ale gdyby tylko o biurokrację i formalności chodziło. Ale to kwestia układów i układzików, w których „ręka rękę myję”, w którym Ty musisz coś zrobić za kogoś, żeby samemu potem otrzymać pomoc.

Niby nic nowego a jednak lubię zaglądać coraz głębiej w tę rosyjską duszę, tak naprawdę nieodgadnioną, niesamowicie pomysłową, która wciąż może nas jeszcze czymś zaskoczyć.

Te z pozoru przypadkowe machlojki tworzą niezwykle uporządkowany i logiczny system, gdy się nad tym głębiej zastanowić. System jakże specyficzny i szczególny, w którym nie poradzisz sobie bez tupetu i cierpliwości, bez fantazji i inwencji oraz oczywiście dużej ilości dolarów. Do tego przedstawione z ogromnym poczuciem humoru, dystansem i czasem ironią sprawiają, że to niezwykle udana i przyjemna podróż na wschodnie tereny.


Przejażdżka po Rosji, s. 276, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2010

poniedziałek, 25 października 2010, bezsennatoja

Polecane wpisy

Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~