Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Berek - Marcin Szczygielski

Jeden wieczór z Berkiem równa się mile spędzony czas, z humorem ale i z głębszą refleksją.

Bohaterami powieści są: Paweł – typowy gej oraz Anna – typowy moher. Każde z nich reprezentuje inne wartości, inne upodobania, inny styl życia. Nie mogą się ze sobą porozumieć i żyć obok, mimo iż są tylko, a może aż, sąsiadami. Paweł spędza czas na imprezach i nawiązywaniu przelotnych znajomości, jednonocnych i bez zobowiązań, choć tak naprawdę bardzo pragnie prawdziwej bliskości i prawdziwej miłości. Anna zaś, głęboko wierząca, wiele czasu spędza w kościele, pozostały na plotkowaniu i kontrolowaniu córki. Oboje poszukują akceptacji i miłości, oboje bardzo samotni i nieszczęśliwi. Nie potrafią znaleźć drogi do szczęścia, na siłę szukają nie tam, gdzie powinni. A rozwiązaniem jest zupełnie coś innego. Wystarczy dostrzec człowieka w człowieku mieszkającym obok. Wystarczy wyzbyć się stereotypów.

Jaka nauka płynie z tej powieści ? Odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce się w życiu osiągnąć i dążyć do tego, realizować swoje plany i marzenia. Ale również nie oceniać ludzi zbyt pochopnie, nie kierować się stereotypami i uprzedzeniami.

Widzimy też prawdziwe polskie społeczeństwo, pozbawione tolerancji, nieszczere. Owszem, wiele jest tu rzeczy najprostszych, oczywistych, rzec by można banalnych, bo właśnie o to chodziło. To nie jest skomplikowana powieść, nie ma porażać wielkimi zwrotami akcji, przesadnymi metaforami.

Lekki, sarkastyczny i szyderczy język powieści dostarcza doskonałej rozrywki. Bezpruderyjne opisy sytuacji, dokładna analiza bohaterów, humor pozwolą pozbyć się uprzedzeń i zmienić podejście do opisanych problemów i grupo społecznych. Do tego dwóch narratorów, ich jakże odmienny punkt widzenia na te same sprawy, wprowadza doskonałą atmosferę.

Czyta się błyskawicznie. Polecam w ramach szeroko rozumianej rozrywki!

"Ja myślę, że najgorsze, co może kogoś spotkać, to przegapienie swojego życia. Niewykorzystanie szansy na zrealizowanie swoich pragnień, na odnalezienie sensu i wreszcie – na poznanie i pokochanie samego siebie.  Najgorsze dla człowieka to obejrzeć się wstecz, gdy jest już za późno, spojrzeć na swoje Zycie i uświadomić sobie, że – z głupoty, lenistwa czy tchórzostwa – nie poszło się drogami, którymi chciało się iść."


Berek, s. 304, Instytut wydawniczy Latarnik, 2007

wtorek, 19 października 2010, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
isabelle19
2010/10/19 11:43:42
Bardzo lubię pióro Marcina Szczygielskiego, dlatego koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę :)
-
Gość: ilonadanuta, *.centertel.pl
2012/04/17 23:27:35
Jestem na początku książki . Myślałam że zwymiotuje po lekturze stosunku gejowskiego (no i też lewatywa itp) . Daję głowe że oni z czasem maja kłopoty zdrowotne własnie z odbytem.W nim sa bakterie e-koli bardzo zjadliwe . No ale u chłopów najważniejszy jest orgazm!!! Nie ważne jakim kosztem .
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~