Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Życie na trzy psy - Thomas Abigail

Życie na trzy psy to książka wspomnieniowa. To opowieść o małżeństwie, którego spokojne życie przerywa wypadek męża. Od tej chwili wszystko się zmienia. Każdy musi się nauczyć żyć od nowa. Rich musi nauczyć sobie radzić z paranoją, utratą pamięci krótkotrwałej i brakiem samodzielności czyli całkowitym uzależnieniem od innych osób ( doznał udaru mózgu). Abby ma przed sobą chyba bawet trudniejsze zadanie, uczy się jak towarzyszyć mężowi w tym nowym życiu. Odkrywa inne, nowe znaczenie miłości i oddania, pokazuje jak podnieść się po dużej tragedii.

Abby uczy się cieszyć z rzeczy małych i prostych, z przebywania ze swoimi psami, wiernymi towarzyszami, z filiżanki kawy czy większej ilości czasu dla siebie, spotkań z rodziną. Ona poznaje codzienność w jej prawdziwym wymiarze.

Ale ma przed sobą jeszcze trudniejsze zadanie. Musi po kilku latach szczęśliwego życia u boku błyskotliwego i inteligentnego Richa nauczyć się żyć z zupełnie nowym człowiekiem, człowiekiem chorym, nie pamiętającym o wielu rzeczach, kapryśnym i zdanym na jej łaskę.

Jak bardzo można poświęcić się w imię miłości? Jak szukać tych małych cząstek miłości, które stworzą całe to piękne uczucie? Abby udowadnia, że można się cieszyć z rzeczy małych, najmniejszych, można na tym opierać swoje życie.

Wszystko opisuje bardzo swobodnie, z dużym dystansem i dozą ironii, sprawia, że fabuła, mimo trudnego tematu czyta się niezwykle łatwo i o dziwo dość lekko.  Czasem nawet aż zaskakuje ten spokój, ta pokora, ta prostota w opowiadaniu i życiu bohaterki. Nie ma tu łez i bólu. Jest dużo ciepła i spokoju, jest wiara i optymizm. Te wspomnienia pełne są autentyzmu i uczuciowości. Ten opis zmagania się z chorobą męża porusza i pokrzepia.

Uświadamia też,  jak ważny jest drugi człowiek. W takich sytuacjach dramatycznych uświadamiamy sobie to najbardziej. W takich chwilach przewartościowuje się wszystko…

Oczywiście jest to też opowieść o relacjach, jakie wywiązują się między człowiekiem a psem, a tutaj trzema psami. One są dla Abby przyjaciółmi i wsparciem. Są zawsze, oddane i wierne, nie krytykują, nie zadają zbędnych pytań, po prostu są!

Tym, co nie potrafią dostrzec piękna w każdej chwili, tym, co nie potrafią doceniać najmniejszych przyjemności i radości, dla tych, którzy nie doceniają tego, co mają dla tych, którzy jeszcze nie uświadomili sobie jak kruche jest ludzkie życie tym, co kochają zwierzęta i tym, którzy choć kochają chcą więcej dowiedzieć się o sile tego uczucia – polecam!


Życie na trzy psy / A Three Dog Life, przeł. Maria Olejniczak - Skarsgard, s. 158, Wydawnictwo Galaktyka, 2007

piątek, 21 maja 2010, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
m.tucha
2010/05/21 21:48:02
Mam dwie książki z tej serii i każda wywołuje we mnie duuuży uśmiech :)
Przeczytam na pewno!
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~