Odkrywamy tajemnice, odkrywamy sens i znaczenia, odkrywamy samych siebie, odkrywamy świat na nowo, świat zaklęty między słowami...
Blog > Komentarze do wpisu
Ponieważ Cię kocham - Guillaume Musso

„Może cierpienie jest użyteczne, może otwiera przed człowiekiem inne horyzonty. Może nie jesteśmy w stanie pojąć sensu tego, co nas spotyka.”

Musso stawia wiele pytań tej powieści:

Czym jest cierpienie i jak sobie z nim radzić? Czy człowiek rzeczywiście potrafi przetrwać wszystko i przezwyciężyć ból, smutek?

Czym jest wybaczenie? Czy można przebaczyć i zapomnieć, wyrzucić z pamięci coś, co złamało życie, co pozbawiło wiary i nadziei? Jaką siłę ma zemsta i czy rzeczywiście pomaga sobie poradzić z bólem i uwalnia. Czy człowiek może żyć spokojnie, bez wyrzutów sumienia, wiedząc, że dokonał czegoś złego?

„Wybaczyć nie znaczy zapomnieć ani usprawiedliwić, ani też odpuścić winę – W przeciwieństwie do zemsty, która jest pożywką dla nienawiści, przebaczenie uwalnia nas od niej.”

Obserwujemy u Musso drogę bohaterów do uwolnienia się od cierpienia, do stawienia czoła swemu przeznaczeniu.

Nicole i Mark Hathaway przeżyli wielką tragedię. Przed pięcioma laty, niedopilnowana przez opiekunkę w centrum handlowym zaginęła ich córka Lala. Nie potrafiąc sobie z tym poradzić Mark porzuca swoje dotychczasowe życie uznanego specjalisty-psychologa, stacza się i jako kloszard alkoholik żyje w tunelach i metrze. Nicole – znana skrzypaczka rzuca się w wir pracy.  Ślad po córce zaginął, poszukiwania policji, detektywów i samego Marka nie przyniosły rezultatów.

Po pięciu latach  w wigilijną noc los na nowo połączy Marka i Nicole. Kloszard uratuje jej życie, broniąc przed napadem. Ale to nie wszystko, równo pięć lat po zaginięciu córki, tego samego dnia Layla odnajduje się. Mark leci po nią do Los Angeles, podejmując jednocześnie decyzję o porzuceniu nałogu i powrocie do dawnego życia.

W samolocie poznaje Evie – piętnastoletnią sierotę żyjącą żądzą zemsty i celebrytkę Alyson, znaną z licznych skandali córkę miliardera, z którymi łączy go więcej, niż mógłby się spodziewać.

Bieżąca akcja przeplatana jest flasbackami z życia każdego z bohaterów. Im więcej się o nich dowiadujemy tym więcej pytań się nam nasuwa. Tym bardziej, że akcja znacznie przyspiesza, mnożą się wątki. Autor zręcznie manipuluje czytelnikiem, prowadzi akcję w sposób, który nie pozwala odgadnąć zakończenia, a każde analizować bardzo szczegółowo wszystkie nowe napływające fakty. A każdy z nich intryguje i wciąga, porusza wiele wrażliwych strun, budzi sprzeczne uczucia, od nienawiści i zemsty po współczucie i wybaczenie.

Musso urzeka i wstrząsa, stwarza genialną grę podobną iluzji. Naprawdę warto w nią zagrać.

„Czasem powodzenie w życiu zależy od drobnostki. Od jednego spotkania, właściwej decyzji, łutu szczęścia…”

„Życie czasami stwarza nam problemy, które możemy rozwiązać tylko wtedy, jeśli zrezygnujemy z wartości, które cenimy.”

„Człowiek wszystko przetrwa, nigdy nie zapomni, zawsze pozostanie ból ukryty na dnie serca, ale człowiek przetrwa wszystko.


Ponieważ Cię kocham / Parce que je t'aime, przeł. Joanna Prądzyńska, s. 304, Wydawnictwo Albatros, 2009

sobota, 15 maja 2010, bezsennatoja

Polecane wpisy

Komentarze
2010/05/18 20:24:03
:)
Teraz czytam
A zaraz potem KONKURS ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spis moli
~~~~~~~~~~~~~~~~~